Close

E-Fatura Entegrasyonu

E-Fatura Entegrasyonu e-Fatura Hizmetleri İle Güvenli Fatura Dolaşımı

E-Fatura Entegrasyonu kurumsal yapısı ile GİB tarafından tanımlanan standartlara tam uyumlu, güvenli, hızlı ve kesintisiz e-Fatura çözümleri sunmaktadır. E-Fatura Entegrasyonu’in kolay, ekonomik, sürdürülebilir yapısı size güçlü bir entegratör ile çalışmanın avantajlarını ve faturalarınızın güvenli dolaşımını sağlar.

E-Fatura Nedir?
e-Fatura, veri formatı ve standartları Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından belirlenen ve fatura alış verişinin GİB sistemi üzerinden gerçekleştirildiği fatura uygulamasıdır. VUK gereği bir faturada bulunması gereken unsurlar e-Fatura için de geçerli olmakla birlikte, e-Fatura yeni bir belge türü değildir ve kağıt fatura ile aynı hukuki niteliklere sahiptir.

e-Fatura ile ilgili düzenlemeler ve yararlanma koşulları veya zorunluluklar, 397, 416 ve 421 sıra no’lu VUK tebliğlerinde bulunmaktadır. Güncel tebliğ ve mevzuatlara www.efatura.gov.tr adresinden erişilebilmektedir.

e-Fatura uygulamasına başvuru için öncelikli olarak KAMU SM’den Mali Mühür edinilmesi gerekmektedir. Bu sayede www.efatura.gov.tr üzerinden mükellef firmalar GİB’e başvurusunu gerçekleştirebilir. Başvuru, e-Fatura uygulamasından yararlanma yöntemlerine göre yapılır.

Sizin İçin En Uygun e-Fatura Yöntemi Hangisi?

e-Fatura GİB Portal Yöntemi:
GİB’in https://portal.efatura.gov.tr/efatura/egiris.jsp adresi üzerinden sunduğu internet tabanlı ücretsiz bir servistir. Fatura kesme fonksiyonu, aylık toplu fatura yükleme limiti, gelen ve giden faturaların arşivlenmemesi gibi kısıtları bulunmaktadır. Dolayısıyla çok az sayıda aylık fatura hacmi olan ve faturaların arşivlenmesi için kendi imkanlarını kullanacak mükellefler için uygun bir yöntemdir.

Entegrasyon Yöntemi:
GİB e-fatura merkezi sistemine mükellef firmanın bilgi işlem sistemlerinin (e-Fatura uygulamasının) doğrudan bağlantı kurması esasına dayanmaktadır. Mükellefler bu yöntemde GİB sistemine 7/24 bağlantı sağlamalı, idarenin belirlediği şartlarda Bilgi İşlem Sistemleri raporunu sunmalı ve ilgili koşulları sağlamalıdır. Bu yöntemde de gelen ve giden faturaların arşivlenmesi, sistem testlerinin yapılması ve sistemin 7/24 çalışabilirliği mükellefin sorumluluğundadır.

Özel Entegrasyon Yöntemi:
VUK 421 sıra no’lu tebliğinin yayınlanması ile birlikte genel işleyişe dahil edilmiş olan “Özel Entegratör” üzerinden hizmet almaya dayalı yöntemdir. Özel Entegratör, GİB tarafından özel entegrasyon izni almış olan kurumdur. Özel entegrasyon yönteminde mükellef firmaların sistemlerinden çıkan faturalar özel entegratör üzerinden GİB e-Fatura merkezine iletilir ve mükellefe gönderilmiş olan faturalar da özel entegratör tarafından merkezden çekilerek mükellefe iletilir.

Özel entegrasyon iznine sahip SabancıDx, E-Fatura Entegrasyonu Uygulaması ile hizmet sunmaktadır.

E-Fatura Entegrasyonu e-Fatura Hizmetinin Sağladığı Avantajlar
• Ayrı bir server bulundurma, backup alma, bunun için uzman bir personel bulundurma maliyetlerini, iş ve yönetim yükünü ortadan kaldırır.
• Kesintisiz (7/24) hizmet verme zorunluluğu nedeni ile fatura gönderememe/alamama durumunda ceza ile karşılaşma riskini taşımazsınız.
• Gerçekleşecek tüm yasal mevzuat, saklama, güvenlik, kalite ve denetim konularındaki değişikliklere zamanında uyum sağlayarak bu sorumluluğu devretmiş olursunuz.
• Muhasebe sistemleri ile entegrasyon sayesinde başka bir sistem kullanmak zorunda kalmadan fatura gönderip alabilirsiniz.
• Web servisleri üzerinden sunulan esnek entegrasyon yöntemleri sayesinde hem ham veri üzerinden hem de UBL formatında veri alımı gerçekleştirilebilirsiniz.
• Mühürleme, Özel Entegratör yetkisiyle SabancıDx tarafından yapılır (işleyişte mükellef mali mührünün kullanılmaması, mükellefin mali mühür edinme zorunluluğunu değiştirmez).
• Gelen ve giden faturalar saklama yetkisi kapsamında SabancıDx tarafından sizin için saklanır ve arşivlenir.
E-Fatura Entegrasyonu web servisleri ücretsiz olarak tüm entegrasyon yapılacak olan uygulamalara sağlanır. Ayrıca pek çok ERP için “tak kullan” hazır entegrasyon yapıları ve konnektörler sunulmaktadır.

e-Fatura Özel Entegrasyon yöntemine E-Fatura Entegrasyonu üzerinden başvurmak için

743total visits,4visits today

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Buyrun.